Dernek


SAMSUNSPOR FUTBOL DERNEĞİ


HAKKINDA

Samsunspor Derneği, 17 kurucu üye ile 1927 yılında kuruldu. Merkezi yerleşim yeri Samsun olan derneğin başka bir yerde herhangi bir şubesi bulunmuyor.Samsunspor'u oluşturan 19 Mayıs, Fener Gençlik, Akınspor ve Samsun Galatasaray Gençlik kulüpleri Nuri Bey’in önderliğinde 1927 birleşti. Ancak kulübün resmî kuruluş tarihi, dönemin Ticaret Bankası vekili Kadri Ersan’ın başkanlığında profesyonelliğe başvurduğu tarih olan 30 Haziran 1965 olarak kabul ediliyor. Armasında ve formasında kırmızı-beyaz renkleri benimseyen kulüp, Türkiye 2. Futbol Ligi’nde mücadelesine başladı.


Kurulduğu dönemde futbol, basketbol, voleybol, atletizm, güreş, masa tenisi ve boks şubesi bulunan Samsunspor’un şu an faaliyetinde futbol ve basketbol olmak üzere iki branşı bulunuyor. Arma ve forma renklerine ise 1989’da elim bir kazada kaybettiği Nuri Asan, Mete Atanır, Muzaffer Badalıoğlu ve Zoran Tomic’in ardından ebedi yasını temsil eden siyah rengini ekledi. İlk yıllarında karşılaşmaları Şehir Stadı’nda gerçekleştiren takım 1974-75 sezonunda modern ihtiyaçları karşılayan 19 Mayıs Stadı’na geçiş yaptı ve günümüzde de yenilenen haliyle 19 Mayıs Stadı’nda mücadele veriyor.


Futbol Şubesi

Samsunspor Kulübü’nün futbolda faaliyet gösteren branşı, 30 Haziran 1965'te profesyonel bir yapıya kavuştu. Futbol takımı, ilk yıllarında iç saha maçlarını Şehir Stadı'nda oynadı. 1974-75 sezonu ile birlikte 19 Mayıs Stadyumu'na taşınan takım, 2017-18 sezonundan itibaren de yenilenen 19 Mayıs Stadyumu'nda maçlarını oynamaya başladı.Samsunspor Tarihinin Öne Çıkan Anları

  • 1980’lerin başında 2. Futbol Ligi’nde 6 defa birinci olan Samsunspor 1. Futbol Ligi’ne yükseldi.

  • 1985-86 Türkiye 1. Futbol Ligi sezonu öncesinde Fahrettin Genç takımın başına geldi ve Zonguldakspor'dan da Muzaffer Badalıoğlu transfer edildi. Aynı sezon Tanju Çolak 33 gol ile gol krallığı yaşadı ve ligi 3. sırada tamamlayan Samsunspor tarihindeki ilk gol kralını çıkardı.

  • 1986-87 sezonunda Tanju Çolak'ın 25 gol ile tekrar gol krallığı yaşadığı ligde 3. sırada yer alan takım Federasyon Kupası'nda ise yarı finale kadar yükseldi.

  • 1987-88 sezonunda Samsunspor ilk defa Balkan Kupası ile yurt dışı macerası yaşadı. Grup maçlarında Iraklis, Sliventakımına Bulgaristan, Sliven ile karşı karşıya geldi. Son grup maçında Iraklis’i 6-1 mağlup eden Samsunspor, lider Sliven’in arkasından ikinci sırada yer aldı ve gruptan çıkamayarak Balkan Kupası’na veda etti.

  • 1985-1989 yılları arasındaki dönemde iki kez 1. Futbol Ligi 3.sü, bir kez lig 4.sü oldu.

  • 2019 yılında, Samsunspor Futbol Kulübü, YILPORT ile gerçekleşen sponsorluk anlaşması sonrasında “YILPORT Samsunspor Futbol Kulübü A.Ş.” olarak anılmaya başlandı. Kulüp TFF 1. Lig’indeki mücadelesine anonim şirket yapısıyla devam ediyor.Basketbol Şubesi

Profesyonel spor hayatına başladığı 1965 yılında Samsunspor’un bir basketbol branşı olduğu biliniyor. Ancak basketbol takımının profesyonel bir çatı altında kurulması 3 Aralık 1966’da gerçekleşiyor. 2021-22 sezonunda Türkiye Basketbol 2. Liginde boy gösteren Samsunspor Basketbol Takımı başarılı bir sezon geçirerek play-offlarda yer aldı. Takımın hedefi Türkiye Basketbol 1. Ligi’nde yer almak.