Akademi

SAMSUNSPOR FUTBOL AKADEMİSİ

HAKKINDA

Samsunspor Futbol Akademisi, 30 Haziran 1965 yılında kurulan Samsunspor Futbol Kulübü’nün bir organizasyonu olarak 20 Ağustos 2019’da faaliyetlerine başladı. Akademi programı, ileride Samsunspor A takımına katılacak sporcuları teknik, taktik ve fiziksel olarak hazırlarken aynı zamanda ahlaki ve zihinsel açıdan da güçlü bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor.

Oyuncular, Samsunspor kulübü kültürüyle harmanlanan programlarla, sadece spor hayatlarında değil sosyal hayatlarında da destekleniyor, her açıdan gelişim fırsatları yakalıyor ve Türk sporuna katkı sağlayacak bireyler olmaları yönünde teşvik ediliyor. Başarılı her sporcunun arkasında güzel bir eğitim geçmişi bulunması gerektiğine inanan akademi, seçilen sporculara eğitim bursu veriyor. Aynı zamanda Gençlik ve Geliştirme Programı antrenörlerinin mesleki ve kişisel gelişimlerine destek veriliyor.

Akademi, kısa zamanda sergilediği başarılarıyla bugün, bulunduğu ligin önüne geçmiş bulunuyor. Minik takımdan A takıma kadar hedefi Süper Lig olan kulüp ise hedefleri için azimle çalışmaya devam ediyor.

Eğitim Prensipleri

  • İyi bir futbolcudan önce iyi bir sporcu olmak.
  • Rakibe, hakemlere, seyircilere ve futbola saygı göstermek.
  • Hak edileni, hak edilmemiş başarıya tercih etmek.
  • Kazanmaktan önce; sporcuların fiziksel, teknik-taktik ve zihinsel gelişimine öncelik vermek.
  • Futboldan zevk almak ve eğlenerek öğrenmek.
  • Antrenmanlarda ve maçlarda FAIR-PLAY ruhu içerisinde hareket etmek; yere düşen rakibe el uzatmak.
  • Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ün; "Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim" sözünü ilke olarak benimsemek.

2021-2022 Futbol Sezonu

Takımlar

2021-2022 Futbol sezonunda 9-13 yaş arası 81 lisanslı sporcu Futbol Okulu’nda, 14-19 yaş arası 105 lisanslı sporcu ise Futbol Akademisi’nde gelişimlerine devam ediyor.

U14

Takım kadrosu 20 sporcudan oluşuyor. 2021-2022 sezonunda TFF Gelişim Ligi 4.grupta 2. olarak Türkiye Şampiyonası oynama hakkı elde etmiş olup, Çeyrek Final ön eleme müsabakasında Galatasaray U14 takıma 3-2 mağlup olarak tura veda etti Futbol Akademisi olarak Türkiye Finalleri ön elemelerine katılan takımımız yeni deneyimler kazanmaya ve gelişimlerini sürdürmeye devam ediyor.

U15

Takım kadrosu 21 sporcudan oluşuyor. Bu yaş grubunda sporcumuz Taha Yiğit Odabaş Milli Takım’da yer alıyor. 2021 -2022 sezonunda 4.grupta en iyi 3. takım olarak Türkiye Finalleri’ne katılmaya hak kazanan takım Çeyrek Final ön eleme müsabakasında Galatasaray U15 takımına 2-0 mağlup olarak Finallere veda etti.

Futbol Akademisi olarak Türkiye Finalleri ön eleme müsabakasında oynayan takımımız her geçen zamanda yeni deneyimler ile gelişmeye devam ediyor.

U16

Takım kadrosu 21 sporcudan oluşuyor. Bu yaş grubunda sporcularımız Bedirhan Çetin ve Efe Berat Törüz Milli Takım forması giyiyor.

2021-2022 Futbol sezonunda Gelişim Ligi 4. Grupta en iyi 3. takım olarak Türkiye Finallerine katılmaya hak kazanan takımımız, Çeyrek Final ön eleme müsabakasında Adanademirspor U16 takımını 2-0 yenerek, 2. Ön elemede oynadı. 2. ön eleme mücadelesinde Bursaspor U16 Takımı ile eşleşen takımımız normal süresi 1-1 biten maçta penaltı atışları sonucunda Bursaspor U16 Takımını 4-5 yenerek Yarı Final oynama hak kazandı.

Takım kadrosu 21 sporcudan oluşuyor. Bu yaş grubunda sporcularımız Bedirhan Çetin ve Efe Berat Törüz Milli Takım forması giyiyor.

Antalya’da düzenlenen Elit U16 Ligi Türkiye Finallerinde ilk maçında Galatasaray U16 takımına 1-0’lık skorla kaybetti. Ancak mücadelesine 3.’lük ve 4.’lük müsabakası için devam etti.

Bu mücadelede Trabzonspor U16 takımı ile eşleşen takımımız, normal süresi 1-1 biten maçta penaltı atışları sonucunda Trabzonspor- U16 takımını 5-3 yenerek Türkiye 3.sü oldu.


U17

Takım kadrosu 19 sporcudan oluşuyor. Bu yaş kategorisinde sporcularımız Muhammet Ali Özbaskıcı ve Umutcan Kırılmaz Milli Takım’da yer alıyor. Muhammet Ali Özbaskıcı Profesyonel sözleşmeli sporcumuz olup A takımımızda da zaman zaman aldı.

2021-2022 Futbol sezonunda Gelişim Ligi 4. Grubu lider olarak bitiren takımımız Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı. Çeyrek Final ön eleme müsabakasında Tabzonspor U17 takımını 2-0 yenerek, 2. Ön elemelerde oynadı. Bu mücadelede Adanademirspor U17 takımına 1-0 mağlup oldu ve Türkiye Finallerine veda etti.


U19

Takım kadrosu 24 sporcudan oluşuyor. 2021-2022 Futbol Sezonunda U19 TFF 1.Ligde 36 maçta 14 Galibiyet 8 beraberlik ve 14 mağlubiyet alarak ligi 10. sırada tamamladı..

U19 Takımımızda Profesyonel Sözleşmeli sporcularımız; Ali Taha Demir, Atakan Mert Özdemir, Batuhan Kazancı, Emir Hakan Patan, Emirhan Gürler, Ertekin Kurumehmetoğlu ve Mahmut Yiğit Türkmen U19 Takımı’nda sözleşmesi bulunan profesyonel sporcularımızdır.

Ayrıca U19 kategorisinde kendilerini geliştirmeye devam eden Yunus Emre Çift, Polat Yaldır ve Ali Kılıç A Takım kadrosunda yer alırken Milli Takımlar kategorisinde de forma giyiyor.

İLKADIM FUTBOL AKADEMİSİ

ALTYAPI 14 YAŞ ALTI TAKIMLARIMIZ

U13 TAKIMI (2009)

Takım kadrosu 24 sporcudan oluşuyor. 2021-2022 Futbol Sezonunda U19 TFF 1.Ligde 36 maçta 14 Galibiyet 8 beraberlik ve 14 mağlubiyet alarak ligi 10. sırada tamamladı.

U13 takımı, 2021-2022 Sezonu TFF ve ASKF tarafından düzenlenecek turnuvalara katılım sağlaması bekleniyordu. Ancak pandemi sonrası bu yaş grubunda faaliyetler durduruldu.

NOT: Futbol Okulu Başvuruları devam etmekte olup denetimleri tamamlandıktan sonra Türkiye genelinde Futbol Okulu yayılımı sürdürülecektir.